Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
 • Anonim
  Post count: 0
  #4739 |

  Po zlych doswiadczeniach z nierzetelnym najemca zastanawiam sie jak uchronic innych wynajmujacych przed podobnymi klopotami. Czy istnieje juz baza danych , w ktorej mozna taka osobe umiescic? Podobne pytania dotyczy pseudo-posrednikow, ktorych uslug lepiej unikac.

  Anonim
  Post count: 3
  #4782 |

  Witaj

  http://www.bazanajemcow.pl/ – to projekt który startuje więc jeszcze nie do użytku (brak wypełnionej bazy). Innych baz dot. indywidualnych osób w Polsce podobno nie ma.

  Odnośnie pośredników to z tego co się orientuję będzie problem gdyż mogą to być spółki z o.o. które po żniwach się zamykają i otwierają ponownie pod inna nazwą. Działają na rynku krótko – stąd ‚bezwładność’ informacyjna może być utrudnieniem. Myślę że odnośnie agencji to pierwszym krokiem jest edukacja klientów aby nie wpłacali 250 zł pseudo-agencji za podanie adresu. W innym przypadku taki klient nawet nie wpadnie na pomysł żeby przeszukać bazę czy dana firma istnieje w rejestrze. Nie mówiąc o tym że firma może być zarejestrowana pod danymi którymi w ogóle się nie posługuje (w umowach między nią samą a klientami).

  Tak mi się wydaje ale nie jestem tutaj autorytetem żadnym tylko takie luźne myśli.. 🙂

  Anonim
  Post count: 20
  #4784 |

  Znam przynajmniej 3 projekty takich baz http://www.kewin.info http://www.rejestrnajemcow.pl oraz http://www.bazanajemcow.pl. Obecnie nie ma jednego lidera jak również nie znam statystyk ilości rekordów każdej z nich, natomiast idea takiej bazy niewątpliwie jest bardzo dobra i mocno trzymam kciuki za wyłonienie się lidera aby wszystkie informacje o nierzetelnych najemcach można było znaleźć w jednym miejscu 🙂

  Anonim
  Post count: 8
  #4785 |

  Z tego co się orientuję to Joannie chodzi o nierzetelne biura nieruchomości, które czasami (okazjonalnie) również zajmują się pośrednictwem w najmie i nie zawsze im to wychodzi dobrze 🙁
  Można również zrobić bazę nierzetelnych biur nieruchomości, których nie powinniśmy nikomu polecać. Oczywiście musiałoby się to wiązać z analizą każdego przypadku indywidualnie na podstawie konkretnych przykładów, żeby bezpodstawnie nikogo nie wpisać do takiej bazy.

  Anonim
  Post count: 20
  #4787 |

  Krzysztofie, głównym problemem takich baz, bez znaczenia czy chodzi o bazę najemców czy też pośredników/agencji są zasady na jakich takie podmioty do nich trafiają oraz na jakich mogą się z takiej bazy wykreślić. Dodatkowym problemem jest weryfikacja autentyczności wpisów (możemy sobie wyobrazić sytuacje w której ktoś chce komuś zrobić na złość lub też, agencja chce się pozbyć konkurencji). Kolejnym zagadnieniem trudnym do rozwiązania jest możliwość wyszukiwania w takiej bazie. Na jakiej podstawie, po jakim identyfikatorze można by było wyszukiwać dany podmiot i czy każdy miałby dostęp do tych danych (temat podlega to pod GIODO).

  Podobny temat jest z księgami wieczystymi online. Obecnie znając numer księgi budynku jesteśmy w stanie sprawdzić numery ksiąg wieczystych danych lokali w nim się znajdujących, a tam mamy informacje personalne właścicieli w tym również informacje o wysokości udzielonych kredytów (zabezpieczeniu na hipotece) oraz ewentualnych roszczeniach – dział III ograniczone prawa rzeczowe i dział IV.

  Także sprawa jest dość złożona 🙂 ale jak wiadomo Polak potrafi także trzymajmy kciuki 🙂

  Anonim
  Post count: 8
  #4789 |

  Paweł, dlatego napisałem: „żeby bezpodstawnie nikogo nie wpisać do takiej bazy” – GIODO chyba nie miałby uwag – jeśli w bazie umieszczona byłaby nazwa podmiotu a nie konkretna osoba. Jednak zgodzę się z Tobą, iż stworzenie takiej bazy jest w tym momencie raczej niemożliwe.

  Odnośnie ksiąg wieczystych – nie widzę większego problemu – przecież księgi wieczyste są jawne i każdy ma prawo do nich zaglądnąć, a więc zapoznać się z danymi właściciela, jak i innymi informacjami w działach III i IV. Sam posiadam bazę ok. 20.000 ksiąg wieczystych mieszkań w moim mieście, którą zdobyłem w 100% legalnie – tylko za bardzo nie wiem jakie może być z tego tytułu zagrożenie dla właściciela danej nieruchomości ?

  Anonim
  Post count: 20
  #4790 |

  1. Przyjmijmy, że Xawery jest złodziejem. Sprawdzając księgę i wiedząc, że Roxana ma np. 1,5mln kredytu może zakładać, że ma dużą zdolność i spory majątek w domu :).
  2. Dostęp do takich danych może dać również informację, dla pośredników kredytowych w celu kontaktowania się z posiadaczami kredytów (wysyłka pocztą na ich adres) propozycji o możliwości refinansowania ich kredytu z spersonalizowaną ofertą.

  Anonim
  Post count: 8
  #4793 |

  1. Równie dobrze Xawery może sprawdzić na dowolnym portalu, ile kosztuje dana nieruchomość i na tej podstawie stwierdzić, droga nieruchomość = spory majątek w domu lub drogi samochód = spory majątek w domu.
  Spory majątek w domu – to też jest pojęcie względne … Pewnie wiesz, że dla złodzieja nie ma zabezpieczenia nie do przejścia – kwestią jest tylko czas na to potrzebny.
  2. Według mnie, nie jest to zagrożenie tylko szansa na uzyskanie lepszych warunków 😉
  Poza tym, adres nieruchomości kredytowanej, nie zawsze musi być adresem zamieszkania właściciela.

  Anonim
  Post count: 1
  #4859 |

  Krajowy Rejestr Wynajmujących i Najemców zaprasza do korzystania z możliwości sprawdzania i dodawania Najemców pod adresem: http://www.krwin.pl.
  Rejestr w kwietniu 2013r. połączył się z największą legalną Bazą Najemców, która była dostępna pod adresem http://www.bazanajemcow.pl!


  KRWiN SP. Z O.O.
  20-023 Lublin, ul. Fryderyka Chopina 18
  NIP: 712-327-05-97, REGON: 061393377, KRS: 0000414266

  BIURO OBSŁUGI KLIENTA
  Tel. +48 81 470 72 70 | Fax +48 81 470 72 40
  biuro@krwin.pl | http://www.krwin.pl
  Czynne: pn-pt w godz. 11:00 – 15:00

  Anonim
  Post count: 1
  #4870 |

  Tak zatem jak rozumiem obecnie można mówić o dwóch liczących się bazach danych opinii o najemcach:
  1. http://www.rejestrnajemcow.pl/
  2. http://www.krwin.pl/

  Jednak w przypadku KRWiN nie widzę możliwości wystawiania negatywnej opinii o najemcy (chyba, że nie rozumiem dobrze ich regulaminu).
  W regulaminie KRWiN mamy:
  Opis usługi ?Dodaj użytkownika?
  * Po dodaniu wpisu na adres e-mail dodanego Użytkownika zostaje wysłana wiadomość z prośbą o wyrażenie zgody na przetwarzanie jego danych osobowych przez Serwis.
  * Do momentu wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych przez dodanego Użytkownika Wpis jest zapisany w bazie danych Serwisu ale szczegóły Wpisu są niewidoczne dla innych Użytkowników poza informacją systemową oraz kontaktem (tj. telefon lub/i adres e-mail) do Użytkownika, który dokonał Wpisu.
  Zastanawia mnie w jakiej sytuacji najemca miałby zaakceptować negatywną opinię wystawioną przez wynajmującego w bazie danych KRWiN?

  Tego typu ograniczenia nie zauważyłem w serwisie http://www.rejestrnajemcow.pl .

  Czy ktoś już wpisywał opinie korzystając z tych lub innych serwisów?

  Ewa Lorecka
  Participant
  Post count: 1
  #16018 |

  W Berlinie wynajmujacy prosza potencjalnego najemce o dostarczenie zaswiadczenia o niezaleganiu z oplatami za mieszkanie od poprzednich wynajmujacych. Moze to rowniez przyczyniloby sie do rozwiazania problemu.

  • This reply was modified 1 year, 6 months temu by  Ewa Lorecka.
Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.