Jak przygotować mieszkanie do najmu?

Im lepiej twoje mieszkanie będzie przygotowane do najmu, tym łatwiej ci będzie znaleźć odpowiedniego najemcę. Przygotowanie mieszkania do najmu oznacza działania w różnych wymiarach: zapewnienie odpowiedniego wystroju, wyposażenia, usunięcie usterek technicznych, wysprzątanie mieszkania przed jego pokazywaniem potencjalnym najemcom. Jeśli masz ograniczony budżet i nie możesz wszystkiego sfinansować od razu, to w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo mieszkania. Większość osób w twojej sytuacji zacznie od malowania ścian, kupowania mebli i podnoszenia estetyki mieszkania. Dlaczego? Chyba dlatego, że gdy „podrasują” mieszkanie, mogą szybko znaleźć najemcę za lepszą cenę najmu.

Dlaczego więc doradzamy coś dokładnie odwrotnego? Bo większość tych osób nie zdaje sobie sprawy, że ma prawny obowiązek wynajmu bezpiecznego mieszkania. Zobacz też "Jak weryfikować najemcę".

 

Przygotowanie mieszkania do najmu a bezpieczeństwo

Co może zagrażać lokatorowi twojego mieszkania? Może porazić go prąd, jeśli gniazdka są źle zabezpieczone, może podtruć się gazem, jeśli instalacja jest nieszczelna, może mu spaść na głowę nieodpowiednio zamocowany żyrandol. Dlatego przygotowanie mieszkania do wynajmu powinno obejmować przede wszystkim niezbędne prace, które zapobiegną któremuś z tych przypadków.

Dodatkowo, nieszczelny odpływ kanalizacyjny z wanny lub przeciekający kran może zawilgocić meble, ściany, zalać prywatne rzeczy lokatora lub, co gorzej – również sąsiada z niższego piętra. Powstaną szkody, które w ostateczności będziesz musiał/a i tak pokryć.

 

Umeblować mieszkanie czy nie

Nie ma jednej, zawsze słusznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli wynajmujesz dom, to często może się okazać, że najemcy mają własne meble, które kontenerami przesyłają z kraju/miejsca ostatniego pobytu. Wystarczy, że umeblujesz i wyposażysz kuchnię i łazienki. Jeśli jesteś właścicielem/ką małej kawalerki, to raczej będziesz musiał/a umeblować mieszkanie.

W Polsce nie ma zwyczaju wyposażania mieszkania na wynajem w garnki, talerze, sztućce, ręczniki, pościel itp. Dzięki temu unikniesz kosztów i będziesz miał/a mniej pracy przy inwentaryzacji mieszkania przy każdorazowej zmianie najemcy. Te drobne sprzęty okażą się niezbędne jeśli będziesz wynajmować mieszkanie krótkoterminowo turystom. Nie warto wykańczać lokalu użytkowego. Najemcy zwykle wolą to zrobić sami.

 

Estetyka i funkcjonalność

Początkujący Mieszkanicznicy często popełniają błąd i przygotowanie mieszkania do najmu jest bardzo kosztowne. Wybierają droższe materiały, sprzęty wychodząc z założenia, że jeśli wykończą mieszkanie pod swój gust („sama bym mogła w nim zamieszkać”), to nie będzie kłopotów z wynajmem. Jednak inwestując większą sumę pieniędzy w remont i wyposażenie, w naturalny sposób oczekują wyższej ceny najmu. A to znacznie ogranicza liczbę zainteresowanych najemców.

W supermarketach budowlanych warto pytać o kafelki czy podłogi przecenione, końcówki serii, które mogą w zupełności ci wystarczyć. Kolory najlepiej jasne, bez wzorów i szlaczków. Dobrze jest wykończyć łazienkę, kuchnię tak, żeby ułatwić utrzymanie czystości: chociaż po dwa rzędy płytek i szczelne wykończenie silikonowe nad blatem w kuchni lub wanną.

 

Czystość

Najważniejsze pomieszczenia z punktu widzenia czystości to kuchnia i łazienka. Nawet stare meble i blaty mogą lśnić czystością i o taki efekt chodzi. Baterie nie powinny nosić śladów osadu z wody. Na blacie kuchennym nie mogą się znajdować jakieś okruszki jedzenia. W szufladach nie powinny leżeć żadne stare szpargały. W kątach podłogi nie może zbierać się kurz.

Trzeba pozbyć się wszystkich pozostałości po remoncie, a tym bardziej przedmiotów pozostałych po innych najemcach. Żadnych starych szamponów, szczotek do zębów. Zwróć też uwagę na piekarnik oraz wlot wyciągu kuchennego czy wloty kratek wentylacyjnych, które się brudzą, a które często bywają poza zasięgiem wzroku.

 

Na podstawie książki "Zarządzanie najmem".