Od niespełna trzech lat wspieramy Fundację Habitat forHymanity Poland w ich staraniach wprowadzenia nowego typu usługi mieszkaniowej. Po etapie badawczym był etap wdrożenia, i to całkiem udany, teraz pora na uregulowanie prawne.

Społeczne Agencje Najmu to podmioty działające w Holandii i Francji dość powszechnie, w mniejszym zakresie w Wielkiej Brytanii, a zajmujące się wsparciem słabiej radzących sobie w warunkach rynkowych najemców. W zależności od specyfiki kraju i jego polityki mieszkaniowej moda mieć nieco inną specyfikę, ale ogólnie: działają na rzecz najemców potrzebujących wsparcia, wyszukują wynajmujących potrzebujących dobrych usług i gwarancji, i jest to działalność nie dla zysku.

W Polsce jest to przełomowy model, który ma łączyć zasoby rynkowe mieszkań na wynajem z systemem pomocy mieszkaniowej i nie tylko. W tej chwili mamy przede wszystkim mieszkania komunalne i socjalne i dodatki mieszkaniowe, pojawiają się ulgi lub dopłaty dotyczące efektywności energetycznej mieszkań i domów dla osób fizycznych. Pozyskiwanie przez społeczne agencje najmu mieszkań z rynku do realizowania zadań gminy to nowe połączenie, które może być bardzo efektywne dla wszystkich stron. Gmina nie inwestuje wielkich kwot w budowę, właściciele wynajmujący SANom mają profesjonalną obsługę i gwarancję czynszu, najemcy nie czekają w kolejkach i mają lokale w dobrym standardzie.

W pewnej odmianie model sprawdza się już w Warszawie i w Poznaniu, żeby kolejne gminy i miasta miały ułatwione wprowadzanie tego rozwiązania potrzebne są zmiany w prawie. Mieszkanicznik był jedną z organizacji poproszonych o konsultację w sprawie Społecznych Agencji Najmu, poniżej załączamy tekst naszej odpowiedzi i link do wszystkich zgromadzonych w czasie projektu materiałów.

Mamy nadzieję, że będzie to krok do zniesienia ścisłego podziału na najemców, którzy mogą się ubiegać o pomoc mieszkaniową i tych rynkowych, poza systemem wsparcia. A dla wynajmujących może to oznaczać mniejsze ryzyko niewypłacalności najemców.

Hanna Milewska-Wilk

www.najemspołeczny.pl