22. Relacja ze spotkania w Toruniu 9 maja 2017 r. Beata Suchodolska – mikromieszkania i najem krótkoterminowy

Beata Suchodolska to człowiek niezwykły. Już w pierwszych minutach spotkania przekonaliśmy się o tym, że jej sposób inwestowania jest niestandardowy i aby go zrozumieć, musimy wyjść daleko poza utarte schematy. Podczas wieczoru mieliśmy okazję poznać historię inwestycji w mieszkanie, które kilka lat później sprzedała z 500% zyskiem. Dowiedzieliśmy się również, że w czasach prężnego działania na rzecz Klubu Cashflow, zaprosiła do gry samego Roberta Kiyosaki, który akurat był wtedy w Warszawie. Słynny autor książek za zakresu edukacji finansowej nie tylko przyjął zaproszenie, ale nie zakwestionował godziny spotkania Klubu, które standardowo odbywały się o 7:30 rano.

Niezwykły okazał się również sposób zarządzania nieruchomościami zaproponowany przez naszą prelegentkę. Niedogodności, które w oczach wielu skreślałyby mieszkanie na rynku wynajmu, ona potrafiła przekuć w atuty. W swojej karierze bez większych trudności wynajmowała kawalerkę z kuchnią bez zlewu. Gdy okazało się, że naprzeciwko mieszkania przygotowanego na najem krótkoterminowy jest hotel, zamiast się zniechęcić – nawiązała z nim współpracę pozyskując m.in. osobę do sprzątania oraz miejsce do zdawania kluczy.

Podczas spotkania Beata przekonywała również do elastycznego podejścia do najemcy. Szczególnie w kwestii okresu trwania najmu. Zwróciła naszą uwagę na coraz częściej pojawiającą się potrzebę znalezienia noclegu nie na weekend czy cały rok, ale 1-3 miesięcy. Jak się okazuje, tacy lokatorzy są skłonni zapełnić nieatrakcyjne - z punktu widzenia turystów - okresy, a przy tym są wdzięczni za potraktowanie ich w sposób indywidualny.

Jednak największy entuzjazm uczestników wzbudziły mikromieszkania. Przy 5 lub 6-metrowych kawalerkach, każdy z właścicieli z pewnością odniósł wrażenie, że marnuje powierzchnię i potencjał swojego mieszkania. Beata zwróciła nam uwagę, że czasem nie warto jest walczyć o dodatkowe kilka metrów kwadratowych mieszkania, bo często różnica w cenie najmu jest niewielka, a cena zakupu znacznie wzrasta. W dyskusjach w kuluarach pojawiły się głosy przetestowania podobnych rozwiązań na naszym rynku. Być może niedługo pojawią się mikroapartamenty w toruńskim wydaniu.

Z tego miejsca dziękuję wszystkim za przybycie.

A już teraz zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się 12. czerwca 2017 r. (wyjątkowo poniedziałek). Jeżeli ktoś z Was chciałby oszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na zakupie mieszkania, to będzie szansa na wysłuchanie rad prawdziwego wirtuoza w dziedzinie negocjacji na rynku nieruchomości – Wojciecha Woźniczki.

Serdecznie zapraszam,
Anna Jastrzębska
Zastępca lidera toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik
668-520-151 torun@mieszkanicznik.org.pl