Relacja z 27. spotkania Stowarzyszenia Mieszkanicznik w Toruniu z dnia 01.12.2017 r. – zakup kamienicy, case study 

Toruń to miasto z piękną Starówką, na której pełno jest kamienic. A gdyby tak stać się właścicielem jednej z nich? Dla potencjalnego inwestora odstraszający może być stan techniczny lokalu oraz jego lokatorzy. Przy czym, o ile remont wkalkulowany jest w praktycznie każdą transakcję, to nie każdy chce mieć do czynienia z – często specyficznymi – mieszkańcami kamienic. Od razu przychodzą na myśl czarne scenariusze z niepłaceniem czynszów, zaległościami w opłatach za media czy po prostu uciążliwością w codziennym funkcjonowaniu. Nie zawsze jednak musi tak być. Na grudniowym spotkaniu toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik Radosław Rup, lider Oddziału w Katowicach i jeden z założycieli Stowarzyszenia, opowiadał nam swoją historię zakupu kamienicy.

Prelegent przeprowadził nas przez proces decyzyjny pokazując zarówno atuty, jak i zagrożenia związane z zarządzaniem całą kamienicą. Ważnym elementem był wkład własny i koszty, które zamierzał przeznaczyć na inwestycję. Nie obyło się oczywiście bez problemów na etapie analizy bankowej. Radek wspominał, z jakimi wyzwaniami musiał się zmierzyć jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej i jak mało brakowało do anulowania całej transakcji. Sama idea kupowania kamienicy z lokatorami wydawała się go nie martwić. Wcześniej zrobił rekonesans i upewnił się, co do regularnych płatności mieszkańców. Tak naprawdę już w momencie zakupu kamienica była dobrze prosperującym produktem inwestycyjnym, z dużymi perspektywami. Jego rentowność mieliśmy okazję oceniać z perspektywy kilku lat. Co ciekawe, mimo zmiany właściciela większość lokatorów zaakceptowała nowe umowy najmu i do dnia dzisiejszego zamieszkują te same lokale. Mamy nadzieję, że przykład przywołany przez lidera Mieszkanicznika z Katowic oswoi naszych lokalnych inwestorów z myślą zakupu całych kamienic, co być może zmieni trendy na naszym rynku nieruchomości.

A już teraz zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się 9. stycznia 2018 r. Naszym gościem będzie Piotr Wódkowski, z którym porozmawiamy o skutecznej windykacji. Temat bliski wielu właścicielom nieruchomości, więc warto wiedzieć, jakimi narzędziami dysponujemy i jakich ruchów ze strony lokatorów możemy się spodziewać.

Serdecznie zapraszam,

Anna Jastrzębska
Zastępca lidera toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik
503-484-244
torun@mieszkanicznik.org.pl